Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бутан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: yo:Àsìá ilẹ̀ Bhutan)
}}
 
Националното '''знаме на [[Бутан]]''' се состои од бел [[змеј]] на жолта и портокалова површина. Знамето е поделено дијагонално од гониот десен кон долниот лев агол составувајќи два тријаголникатриаголника. Горниот тријаголниктриаголник е жолт а додека долниот е портокалов. Змејот се наоѓа во центарот и се протега праволиниски со поделбата на позадината.
 
Ова знаме со некои модификации се користело уште од [[19 век]]. Моменталното знаме се користи од [[1960]].
2.626

уредувања

Прегледник