Разлика помеѓу преработките на „Инвокација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Генерално, сите [[религија|религии]] ги користат инвокациите (молитвите), литургиите или пеењето духовни песни; во [[хиндуизам|хиндуизмот]] и [[будизам|будизмот]] тоа се т.н. мантри, во [[египетска митологија|египетската религија]] е “појавувањето со денот“ (т.е. “Книгата на мртвите“), [[орфизам|орфизмиските]] пеења и многу сочувани свети текстови, напишани со клинесто писмо на глинени плочки, упатени до ''Shamash'', ''Ishtar'' и други божества.
 
Во [[Хеленистички период|хеленската]] [[митологија]] инвокацијата е воведување во [[епика|епската]] песна, повикување на музите кои на поетот[[поет]]от треба да му помогнат во потфатот да го создаде делото<ref>[http://preminportal.com.mk/content/view/288/80/ СЕМИОТИКА НА МОЛИТВАТА ВО ХЕЛЕНСКАТА КНИЖЕВНОСТ, Софија Грандаковска] Премин Портал</ref>.
 
Поимот инвокација, исто така, се објаснува како техника на магијата[[магија]]та. Изведувачот верува дека тој може да го повика духот[[дух]]от, тој е убеден во неговото постоење. Во потесна смисла, овде поимот може да значи: “повикување во“ (лат. ''in-vocare''), во случајов, повикување “во телото на изведувачот на магијата“.
 
Од научна перспектива, инвокацијата се смета за [[окултизам|окултна]], духовна постапка со која се повикуваат суштества кои не се реални, туку постојат само во фантазијата на "волшебникот[[волшебник]]от".
 
==Види исто така==
3.886

уредувања

Прегледник