Разлика помеѓу преработките на „Демократска армија на Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
==Расформирање на ДАГ==
 
По офанзивата на грчките монархофашистички сили врз ДАГ кон крајот на август [[1949]] година и целосниот пораз на ДАГ на битките на [[Вич|Вичо]] и [[Грамос]], голем број од борците на ДАГ и нејзиното раковдоство заедно со целото раководство на КПГ пребегнуваат на територијата на [[Албанија]] со што целосно престанува борбената дејност на ДАГ во Грција.
 
==Белешки==

Прегледник