Разлика помеѓу преработките на „Инвокација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Магија (со користење на HotCat))
с
Поимот инвокација, исто така, се објаснува како техника на магијата. Изведувачот верува дека тој може да го повика духот, тој е убеден во неговото постоење. Во потесна смисла, овде поимот може да значи: “повикување во“ (лат. ''in-vocare''), во случајов, повикување “во телото на изведувачот на магијата“.
 
Од научна перспектива, инвокацијата се смета за религиска[[окултизам|окултна]], духовна постапка со која се повикуваат суштества кои не се реални, туку постојат само во фантазијата на "волшебникот".
 
==Види исто така==
3.886

уредувања

Прегледник