Разлика помеѓу преработките на „Демократска армија на Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с
 
Отпрвин ставот на КПГ кон македонското национално прашање бил за рамноправност на Македонците во рамките на грчката држава. На II гонгрес на [[НОФ]] одржан на 9 март 1949 година, ќе се усвои одлуката за „обединета и независна Македонска држава во рамките на Балканската федерација“.
 
==Белешки==
<references/>
 
==Библиографија==
*Никос Кирицис, ''„Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας, βασικοί σταθμοί του αγώνα“'', издавач „Σύγχρονη Εποχή“
 
==Извори==
*[http://www.geocities.com/anasintaxi/144.htm#dse56 „Заклетвата на војникот“] - Извор: Network jsto'topos the "Political Committee for the Reorganization of KKE, 1918 - 1955“. Последно обновено: [[15 јули]] [[2006]]
*[http://www.rizospastis.gr/storyPlain.do?id=1002928 «Заклетвата на војникот на ДАГ“] - Извор: rizospastis.gr, весникот на КПГ „Ризоспастис“ онлајн. Последно обновено: 15 јули 2006
 
[[el:Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας]]
 
[[Категорија:Грчка историја]]
13.850

уредувања

Прегледник