Разлика помеѓу преработките на „Демократска армија на Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
 
'''ДАГ''' - '''Демократска Армија на Грција''' била армија учесник во [[Граѓанска војна во Грција (1945-1949)|Граѓанската војна во Грција]] која започнала по завршетокот на Втората светска војна во [[1945]] година и траела се до крајот на [[1949]] година. Демократската армија на Грција била под команда на [[КПГ]] (Комунистичка Партија на Грција) и се борела за воспоставување на комунистички режим на народна демократија во [[Грција]] под покровителство на [[СССР]] и [[Сталин]]. Армијата броела 35000 војници од кои 20000 биле регрутирани од [[Егејска Македонија]], од кои 14000 биле етнички [[Македонци]].
 
 
Отпрвин ставот на КПГ кон македонското национално прашање бил за рамноправност на Македонците во рамките на грчката држава. На II гонгрес на [[НОФ]] одржан на 9 март 1949 година, ќе се усвои одлуката за „обединета и независна Македонска држава во рамките на Балканската федерација“.
 
[[el:Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας]]
Анонимен корисник

Прегледник