Разлика помеѓу преработките на „Сун-цу“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: fr:Sun Tzu; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: fr:Sun Tzu; козметички промени)
Името ''Сун-це'' („Учителот Сун“) е почесна титула дадена на '''Сун Ву''' (孫武), името на авторот. Зборот ''Ву'', кој значи „боречки“ или „воен“, е ист што и зборот „[[вушу|ву шу]]“ или „[[боречка вештина]]“. Сун Ву исто така има и [[Кинеско име|куртоазно име]], '''Чанг Чинг''' (長卿).
 
== Сун-це како историска личност ==
 
Единствениот зачуван извор за животот на Сун-це е неговата биографија напишана во [[2 век п.н.е.]] од историчарот [[Сима Чиен]], кој го опишува како војсководец кој живеел во [[Ву (држава)|државата Ву]] во [[6 век п.н.е.]], а така и современик на еден од големите кинески мислители—мислители—[[Конфучиј]]. Меѓутоа, формата и содржината на „Умешноста на војувањето“ укажуваат дека книгата била напишана меѓу [[400 п.н.е.]] и [[320 п.н.е.]]
 
Сун-цевото дело, „Умешноста на војувањето“, нанзачено како ''бинг фа'' или „воена стратегија“, ни дава еден вид увид во периодот во кој авторот живеел.
Според некои Сун-це бил предок на [[Сун Кван]], основоположникот на [[Ву (кралство)|кралството Ву]], кое било едно од трите сопернички супер-династии за времето на [[Три Кралства|Трите Кралства]].
 
== Видете исто така ==
{| id="Таоизам портал" align=right style="border:1px solid #D0FF90; text-align:center; font-size:90%; line-height:1.2em;"
|-
! style="width:13em; background:#ccffcc; line-height:1.6em;"| <!--
--><small><br /><!--
--><span style="font-size:200%;">'''[[Портал:Таоизам]]'''</span>
[[СликаПодатотека:Taijitu yellow.PNG|80px]]<br />
|-
|style="line-height:0.1em;"| &nbsp;
* [[Философија на војувањето]]
 
== Македонски изданија ==
* [http://www.trimaks.com.mk/mk/detali.aspx?kniga_id=374 Сун Цу, ''Умешноста на Војувањето'', Силсонс, Скопје, 2004]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.gutenberg.org/etext/17405 „Умешноста на војувањето“ преведена на англиски од Лајонел Гајлс (1910) заедно со HTML верзија] {{en}}
* [http://thoughtaudio.com/titlelist/0003-artofwar/index.html „Умешноста на војувањето“, аудио издание] Бесплатни mp3-ки раскажувани од Мајкл Скот {{en}}
 
[[Категорија:Кинески мислители]]
[[Категорија:Воени писатели]]
[[Категорија:Таоисти]]
[[fa:سون تسی]]
[[fi:Sunzi]]
[[fr:Sun ZiTzu]]
[[ga:Sun Tzu]]
[[gl:Sun Tzu]]

Прегледник