Набор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 34 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(интервики)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Image:Rainbow_Basin.JPG|thumb]]
'''Набор''' е секоја форма на [[релјеф]]от која настанува со бранување на [[Земјина кора|Земјината кора]]. Ова бранување е резултат на создавањето или исчезнувањето на делови од Земјината кора со помош на [[сила]]. Овие сили дејствуваат во текот на милиони години. Кога тие се многу силни, [[еластичност]]а на материјалот не може да ги поднесе и наборот се крши.
 
8

уредувања

Прегледник