Разлика помеѓу преработките на „Комплексен број“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Менува: yo:Nọ́mbà aṣòro; козметички промени
с (Бот Менува: ar:عدد مركب)
с (Бот Менува: yo:Nọ́mbà aṣòro; козметички промени)
<center><math>-1=i^2= \sqrt{-1} \cdot \sqrt{-1} \not= \sqrt{(-1)(-1)}=1</math>.</center>
 
== Тригонометриски облик ==
Понекогаш комплексните броеви се запишуваат во тригонометриска форма:
 
Комплексните броеви често се претставуваат како [[вектор]]и во [[комплексна рамнина]] (долна слика). Геометриската интерпретација на броевите <math>a,b, \rho,\phi</math> се гледа на [[цртеж]]от. При собирање, нивните вектори се собираат по [[правило на паралелограм]].
 
[[СликаПодатотека:kompleksna-ramnina.gif]]
 
Должината на векторот <math>\rho</math> е [[модул]] на комплексниот број, и тој може да се добие со помош на [[Питагорова теорема]]. Модулот го изразуваме и како апсолутна вредност, т.е. оддалеченост на бројот од центарот на координатниот систем: <math>|z|=\rho = \sqrt{a^2+b^2}</math>.
[[vi:Trường số phức]]
[[vls:Complexe getalln]]
[[yo:Nọ́mbà tóṣòroaṣòro]]
[[zh:复数 (数学)]]
[[zh-classical:複數]]

Прегледник