Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Македонска фонетика и фонологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
*[[глас и фонема]]<br/>
*[[Едначење по звучност]]<br/>
* [[Удвоени согласки во македонскиот јазик|удвојување]]<br/>
*[[Поделба на гласовите во македонскиот јазик|поделба на гласови]]<br/>
*[[Гласовни промени во македонскиот јазик|гласовни промени]]<br/>

Прегледник