Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 7 бајти ,  пред 11 година
с (Брзо додавање категорија Римско царство (со користење на HotCat))
 
==Последици==
Иако овој систем траел само до 313 година многу аспекти од тетрархијата преживеале. Регионалната поделба на империјата продолжува во форма на [[Преторијански префектури]], од кои секоја е надгледуваноуправувана од [[Преторијански префект]] и била административно поделена на диоцени.
 
Идејата за ''две половини'', на истокот и на западот, повторно се појавила и на крајот резултирала со постојан de facto поделба во две одделни Римски империи по смртта на [[Теодосиј I]]. Треба да се каже дека Империјата никогаш не била империја формално поделена. Царевите на Исток и на Запад законски владееле како еден ''коимператори''. По падот на [[Рим]] во 476 година Источниот дел од царството (денес познат под називот [[Византија]]) останал како единствен директен наследник) Римското царство.
 
По падот на [[Рим]] во 476 година Источниот дел од царството (денес познат под називот [[Византија]]) останал како единствен директен наследник Римското царство.
 
==Види исто така==

Прегледник