Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Скопската бискупија има неколку свештеници на располагање (заредени се тројца во 2004), уште тројца се секуларни свештеници а постојат и околу 14 сестри на милосрдието. Канонската жупа се наоѓа во Катедралата „[[Катедрала Пресвето срце Исусово - Скопје|Пресвето срце Исусово]]“ во [[Скопје]] (со филијални цркви во [[Тетово]], [[Велес]], [[Штип]], [[Гостивар]] и [[Струмица]]) како и во Катедралата „[[Катедрала Пресвето срце Исусово - Битола|Пресвето срце Исусово]]“ во [[Битола]] (со филијала во [[Охрид]]).
 
Сегашен надбискуп на Врхбосанската надбискупија, под која припаѓа и Скопската бискупија е кардинал Винко Пулиќ, а апостолски нунциј на Скопската бискупија е Сантос Абрил и Кастело. <ref>[http://www.catholic-hierarchy.org/diocese/dskop.html|Католичка Хиерархија]</ref>
 
== Историски развој ==
 
* [[Матеус Красниќ]], Скопски бискуп ([[1816]]-[[1827]])
* ''Празен престопрестол''л ([[1827]]-[[1893]])
* [[Паскал Троскси]], Скопски бискуп ([[1893]]-[[1908]])
* [[Лазаре Миедиа]], Скопски бискуп ([[1909]]-[[1921]])
79

уредувања

Прегледник