Разлика помеѓу преработките на „The Who“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 45 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
| Past_members = [[John Entwistle]] <br />[[Keith Moon]] <br />[[Kenney Jones]]<br />[[Doug Sandom]]
}}
'''The Who''' се англиска рок група создадена во 1964 година, сметана за еденедна отод најдобрите светски групи од појавата на светотрокенролот. Првичната постава 1964-1978 се состоела од гитаристот [[Пит Тауншенд]], вокалист [[Роџер Долтри]], басистот [[Џон Ентвисл]] и тапанарот [[Кит Мун]]. The Who продале околу 100 милиони плочи и се одликувале со своите необично енергични живи настапи.
 
The Who се здобиле со слава во Велика Британија по серијата од првите десет хит синглови, започнувајќи со ''„I Can't Explain“'' во јануари 1965 година. Следеле албумите ''„My Generation“'' (1965), ''„A Quick One“'' (1966) и ''„The Who Sell Out“'' (1967). Првите два ги достигнале првите места на бртитанската топ листа. Нивната слава растела со незаборавните настапи на фестивалите во Монтереј и на Вудсток. ''„Tommy“'', издаден во 1969 година, бил првиот од серијата албуми кои стасале на првите десет позиции во САД следен од ''„Live at Leeds“'' (1970), ''„Who's Next“'' (1971), ''„Quadrophenia“'' (1973), ''„The Who By Numbers“'' (1975), ''„Who Are You“'' (1978) и ''„The Kids Are Alright“'' (1979).
39

уредувања

Прегледник