Труба: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 12 години
с
поправање на печатна грешка
с (Бот Додава: zh-yue:小喇叭)
с (поправање на печатна грешка)
{{викифицирање}}
 
'''Трубата''' е лимен дувачки инструмент. Се состосостои од цилиндрична цевка, којашто завршува со корпус во форма на инка. Усникот е метален, а цевката е извиена неколку пати, се свири со помош на три вентили.
Трубата се употребувала и во предисториските цивилизации и времиња. Најстариот цртеж од труба е од Египет од II век пред новата ера, од времето на Тутанкамон.
Исто така труба употребувале Евреите, Асирците, Римјаните и Грците. Трубата била ритуален и воен инструмент. Трубата во својот животен тек доживеала повеќе модификации, н денешниот облик го има од XV век, односно во Европа од XVI век.
2.628

уредувања

Прегледник