Атанас Вангелов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 417 бајти ,  пред 12 години
инфо кутија
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
(инфо кутија)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox Writer
| name = Атанас Вангелов
| caption =
| birth_date = {{роден на|6|февруари|1946}} |
| birth_place = {{flagicon|Macedonia}} {{роден во|Богданци|Македонија}} |
| death_date = |
| death_place = |
| occupation = [[Писател]]
| movement =
| genre =
| magnum_opus =
| influences =
| influenced =
| footnotes =
}}
Атанас Вангелов (роден на [[6 февруари]] [[1946]]) е македонски поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во [[Богданци]]. Завршил Филолошки факултет во [[Скопје]]. Доктор по филолошки науки. Професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Бил претседател на Советот на СВП. Бил лектор по македонски јазик и литература во [[Париз]]. Работел како новинар во Радио Скопје. Бил член на редакцијата на списанието „Разгледи“. Член на ДПМ од 1967 година.
 
Анонимен корисник

Прегледник