Ерих Лудендорф: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: ar:إريك لودندورف; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: ar:إريك لودندورف; козметички промени)
'''Ерих Фридрих Вилхелм Лудендорф''' ([[9 април]] [[1865]] - [[20 декември]] [[1937]], Туцинг, [[Баварија]], [[Германија]]) бил офицер во [[Германија|германската]] армија, генерал за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]] и, заедно со [[Паул фон Хинденбург]], еден од победниците во битката за Таненберг. По војната, во почетокот ги поддржувал [[Адолф Хитлер]] и [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]]. Бил ослободен од обвиненијата за неговата улога во неуспешниот [[државен удар]] на нацистите, познат како [[Хитлер-пуч|Хитлер-Лудендорф-пуч]]. Тогаш станал политички дезориентиран и се повлекол од јавниот живот истата година.
 
== Надворешни врски ==
* {{En}} [http://www.firstworldwar.com/bio/ludendorff.htm Ерих Лудендорф] Firstworldwar.com - Кој е кој{{Германија никулец}}
 
[[Категорија:Германски генерали]]
 
[[ar:إريك لودندورف]]
[[bg:Ерих Лудендорф]]
[[bs:Erich Ludendorff]]

Прегледник