Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: ru:Пейо Яворов; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: ru:Пейо Яворов; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Peio Yavorov.jpeg|десно|мини|200п|Пејо Јаворов]]
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) ([[1 јануари]] [[1878]], [[Чирпан]] – [[29 октомври]] [[1914]], [[Софија]]) е [[бугари|бугарски]] поет, револуционер и публицист на [[ВМОРО]], сопатник на [[Гоце Делчев]] и негов биограф — „Гоце Делчев“ (1904), учесник во македонската револуционерна борба и [[Балкански војни|Балканските војни]], прв бугарски градоначалник на [[Гоце Делчев (град)|Неврокоп]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.slovo.bg/showauthor.php3?ID=130&LangID=1 Избрано творештво] од Пејо Јаворов на страницата www.slovo.bg. {{bg}}
* [http://www.promacedonia.org/pj/index.htm Бугарите и соседните народи] во публицистиката на Пејо Јаворов. {{bg}}
 
{{Бугарија-писател-никулец}}
[[es:Peyo Yavorov]]
[[hy:Պեյո Յավորով]]
[[ru:Яворов, Пейо Яворов]]

Прегледник