Разлика помеѓу преработките на „Естонска Советска Социјалистичка Република“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Додава: yo:Estonian Soviet Socialist Republic; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: yo:Estonian Soviet Socialist Republic; козметички промени)
| [[Талин]]
|-
| '''Основана'''<br />'''Во рамките на [[СССР]]:'''<br />&nbsp;- од <br />&nbsp;- до
| [[21 јули]] [[1940]]<br /><br /> [[6 август]] [[1940]]<br /> [[20 август]] [[1991]]
|-
| [[Површина]]<br />&nbsp;- Вкупно <br />&nbsp;- % вода
| [[Републики на Советскиот Сојуз|Рангирана]] како 13-та во СССР <br /> 45,226 [[Квадратен километар|km²]]<br /> 4.56%
|-
| [[Население]]<br />&nbsp;- Вкупно&nbsp;([[1989]]) <br />&nbsp;- [[Густина на население|Густина]]
| [[Републики на Советскиот Сојуз|Рангирана]] 15-та (последна) во СССР<br /> 1,565,662<br /> 31,6/km²
|-
| [[Валута]]
[[uk:Естонська РСР]]
[[vi:Cộng hòa Xã hội chủ nghĩa Xô viết Estonia]]
[[yo:Estonian Soviet Socialist Republic]]
[[zh:爱沙尼亚苏维埃社会主义共和国]]

Прегледник