Аман: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 40 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Amman BW 0.JPG|thumb]]
[[Слика:Amman_downTown.jpg|мини|десно|300п|Стариот дел на Аман]]
 
'''Аман''' ([[арап.]] عمان Ammān) е главен град на Кралството [[Јордан]]. Градот брои околу 1 200 000 жители. Аман е трговски, производствен и административен центар на [[Јордан]].
92

уредувања

Прегледник