Разлика помеѓу преработките на „Пергамент“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с (замена на буквите)
 
==Историја==
Околу 200 г. п.н.е еден од [[фараон]]ите од династијата [[ПтоломејПтоломеиди]] го забранизл извозот на [[папирус]] од [[Стар Египет|Египет]], за да го спречи развојот на “библиотеките“ во другите земји.
 
Оваа ситуација ги натерала корисниците на [[папирус]] да најдат алтернативен материјал за пишување, однесно за пренесување на пораките и складирање на знаењата. Во градот [[Пергамо]], (денешна [[Турција]]), бил произведен таков материјал и го добил името ''пергамент''. Тој бил потраен и попостојан на влага за разлика од папирусот. Се до денес, се смета за еден од најдобрите материјали за пишување со перо и [[мастило]].

Прегледник