Разлика помеѓу преработките на „Махалата“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.258 бајти ,  пред 10 години
 
== Историja ==
името Махалата доаѓа од расфрлани во минатото колиби во регионот, кои со текот на времето се образували една голема маало. Нема пишани документи, кои со точност да покажат кога се појавува во селото. Пронајдените остатоци од глинени садови, сепак зборуваат за постоење на живот во овој крај уште во древноста. За време на Кресненското востание во 1878 година Махалата е опожарена од турските војници, а дел од жителите и се убиени. Подоцна селото се регенерира, како во 1922 година е отворено и училиште "Свети Свети Кирил и Методиј", во кое се обучуваат ученици до 3-то одделение. Во средината на ХХ век селото било најбројни - околу 500 жители. Во почетокот на XXI век, во Махалата живеат околу 50 лица.
 
== Економија ==
Анонимен корисник

Прегледник