Разлика помеѓу преработките на „Традиција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: mhr:Йӱла, sh:Tradicija, vi:Phong tục)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Wigilia potrawy 76.jpg|thumb|right|Традиција при поставување на масата за [[Божиќ]] во [[Полска]].]]
'''Традиција''' е збор кој доаѓа од [[латински]]от ''traditionem'', односно ''traditio'' со значење дека „нешто се пренесува натаму“, а се користи на повеќе начини, но најчесто да означи збир на верувања или обичаи во одредена област, на пример: христијанска традиција, традиција на прослава и слично.
941.847

уредувања

Прегледник