Разлика помеѓу преработките на „Теорија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: an:Teoría)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Зборот '''теорија''' потекнува од [[старогрчки|старогрчкиот]] збор ‘θεωρείν’, што значи ‘да се гледа на нешто’. Според некои извори, зборот често се користел во фрази како да се гледа на театарска сцена, што објаснува зошто некогаш зборот теорија се користи [[провизионално]] или не баш вистински.
 
941.847

уредувања

Прегледник