Прејди на содржината

Табела на чинови во Руското царство: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: sr:Табела рангова)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Tabel o rangah.jpg|thumb|250px|Табель о рангах]]
'''Табела на чинови''' (Табель о рангах) била формална листа на функции и чинови во војската, владата и на дворот во [[Царска русија]]. Ваквата поделба била воведена од [[Петар Велики]] во [[1722]] во неговата борба против потоечкото наследно [[дворјанство]], ([[болјар]]ите).
941.847

уредувања