Разлика помеѓу преработките на „Софизам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: ko:소피스테스)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Софизам''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''σοφίστες'', што значење „мудрувач“, или оној кој мудрува, т.е. „прави“ мудрост, односно оној кој профитира од мудрост; ''σοφός'', „мудрец“, исто така ''[[волшебник]]'') првично бил термин за техниките учени од многу почитуваната група на учители на [[философија]] и [[реторика]] во античка [[Грција]].
 
941.847

уредувања

Прегледник