Разлика помеѓу преработките на „Соли“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: th:เกลือ (เคมี))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Halite(Salt)USGOV.jpg|thumb|[[Кристал]] на сол]]
'''Солите''' се [[Хемиско соединение|соединенија]] изградени од [[метал]]ен или некој друг вид на [[катјон]] и [[анјон]] на некоја [[киселина]]. Имињата на солите се образуваат така што најпрво се наведува ''името на металот'' (односно катјонот) што ја гради солта заедно со неговиот [[оксидационен број]] (напишан во мала заграда со римски броеви), а потоа ''името на анјонот'' на киселината според правилата за номенклатура кај киселините.
941.847

уредувања

Прегледник