Разлика помеѓу преработките на „Славистика“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: fi:Slavistiikka)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Славистиката''' е академско подрачје које ги проучува подрачјата кадешто живеат [[словени]]те, [[Словенски јазици|Словенските јазици]], литературата и културата. Слависта е [[лингвист]] или [[филолог]] кој ја изучува Славистиката. Славистиката се појавува во доцниот [[18.]] и раниот [[19.]] век, речиси истовремено со националното будење помеѓу словенските народи, и обид да се воспостави дијалог помеѓу Славјанската заедница. Ова движење е познато и како [[Пан-Славистика]]. Еден од првите научници кои го користат ова име е [[Јозеф Добровски]].
 
941.847

уредувања

Прегледник