Сефер Ага: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (ситно)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Сефер Ага''' е познат припадник на [[Башибозук|башибозучки]] чети, којшто учествувал и при задушувањето на [[Илинденско востание|Илинденското востание]], при што во една битка загинал. Имено, неговиот башибозук заедно со уште 1.000 [[Турци|турски]] војници стапиле во борба со 500-тината востаници коишто неуспевајќи да го заземат градот [[Кичево]] се повлекле во селото [[Карбуница]]. При таа битка загинале стотина Турци меѓу кои и самиот предводник на башибозукот, Сефер Ага.
 
941.847

уредувања

Прегледник