Источни Русини: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: an:Rusins; козметички промени)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Русините''' се источнословенски народ, кој зборува [[русински јазик]] и претежно живее во западна [[Украина]], во областа [[Закарпатска област|Закарпатија]], а ги има вкупно околу 610.000, од тоа во Украина околу 560.000. Нивниот јазик спаѓа во групата на источнословенски јазици. Русините некои ги сметаат за посебен народ, а други ги сметаат за дел од [[Украинци|украинскиот народ]].
 
941.847

уредувања

Прегледник