Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: tl:Poncio Pilato)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Munkacsy - christ before pilate.jpg|thumb|250п|Исус Христос пред Пилат]]
'''Пилат Понтиј''' ( [[латински јазик|латински]]: ''Pontius Pilatus'', [[грчки јазик|грчки]]: ''Πόντιος Πιλάτος'') бил управител на римската провинција [[Јудеа]] за време од [[26]]-[[36]] година, во времето на царувањето на импереторот [[Тибериј]]. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]] и [[Јосиф Флавиј]] (познатт евреиски историчар и писател), Пилат Понтиски го осудил [[Исус Христос]] на смрт.
941.847

уредувања

Прегледник