Разлика помеѓу преработките на „Политичка економија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Терминот '''полтичка економија''', до крајот на 19ти и почетокот на 20ти век се однесува на [[економија]](economics) во денешната смисла за зборот. Денес политичка економија има значење со кое се искажува политичкото влијание врз економијата. Но, во францускиот јазик поимот политчка економија се задржал и до денес, и денес го има значењето на [[економија]].
 
941.847

уредувања

Прегледник