Панкреас: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Gray 1100 Pancreatic duct.png|thumb|Панкреасот и дванаесетпалечното црево]]
'''Панкреасот''' или '''поджелудочната жлезда''' е [[жлезда]] со двојно лачење - егзокрино (надворешно) и ендокрино (внатрешно). Оваа жлезда е сместена под [[желудник]]от, веднаш до [[Дванаесетпалечно црево|дванаесетпалечното црево]], со кое е и [[Анатомија|анатомски]] поврзана преку [[Панкреасен канал|панкреасниот канал]].
941.847

уредувања

Прегледник