Разлика помеѓу преработките на „Службен јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: yo:Èdè isẹ́ọba)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Официјален јазик''' е [[јазик]]от на којшто му е даден единствен легален статус во една [[држава]] или друга територија. Тој е воглавно јазикот дефиниран со [[устав]]от, иако земјите со некодифициран устав немаат официјален јазик. Најопшто, официјалниот јазик е оној јазик кој го зборува одредена [[националност]] или [[етничка група]] најмногу во една држава.
 
941.847

уредувања

Прегледник