Разлика помеѓу преработките на „Оогенеза“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Оогенеза''' е процесот на создавање и созревање на [[Ооцит|ооцитите]] (јајце клетките). Тој се одвива во [[овариум]]ите. На крајот од овој процес се добива зрела [[хаплоид]]на јајце клетка.
 
941.847

уредувања

Прегледник