Разлика помеѓу преработките на „Неврохирургија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Parkinson surgery.jpg|thumb|right|Вметнување на електрода за време на наеврохиргија за [[Паркинсонова болест]].]]
'''Неврохирургија''' е [[хирургија|хируршка]] дисциплина фокусирана на оние болести на [[централен нервен систем|централниот]], [[периферен нервен систем|периферниот нервен систем]] и [['Рбетен мозок|'рбетниот мозок]] кои можат да се излечат преку механичка интервенција. Лекарот кој извршува неврохирургија се нарекува неврохирург. „Мозочна хирургија“ разговорно се употребува, слично како и „ракетна наука“ за референца кон задача која бара значително знаење и вештина.
941.847

уредувања

Прегледник