Натприродно: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот менува: Category -> Категорија)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Терминот '''натприродно''' ([[латински]]: ''super'', ''supra'' „над“ + ''natura'' „природа“) се однесува на [[ентитет]]и, настани или сили кои се наоѓаат надвор од [[природа|природните закони]], и според тоа немаат научно објаснување. Религиозните чуда се типични натприродни настани, како што се и [[магија|магиите]], [[клетва|клетви]], [[предвидување|предвидувањата]], верувањата во [[задгробен живот]], и недобројни други нешта. Верувањето во натприродното постои во сите човечки култури низ историјата.
 
941.847

уредувања

Прегледник