Разлика помеѓу преработките на „Молекуларна биологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: bn, da, fa, gl, pap, ro, si, simple, ta, zh-min-nan Менува: pt)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{био-никулец}}
'''Молекуларната биологија''' ги проучува основните појави на [[живот]]от ([[метаболизам]], [[наследност]], [[надразливост]]) на ниво на [[молекул]]и што ја градат [[клетка]]та. Полето на молекуларната биологија се преклопува со полињата на интерес на биологијата и хемијата, особено со генетиката и биохемијата.
941.847

уредувања

Прегледник