Мите Грозданов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (+ никулец шаблон; актер --> глумец; Актери од Струмица --> Глумци од Струмица)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мите Грозданов''' е познат македонски глумец. Тој е роден во [[1943]] година во [[Струмица]]. Веднаш по дипломирањето на Театарската Академија во [[Белград]], станува дел од [[Драмски театар Скопје|Драмскиот театар Скопје]], а една година подоцна, во [[1968]] година го добива највисокото театарско признание во [[Југославија]] „''Златен ловоров венец''“ за главната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од [[Коле Чашуле]]. Во својата театарска дејност се истакнува со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Го негува рецитирањето, а во неговит репертоар се наоѓаат и неколку монодрамски остварувања. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од [[Гевгелија]].
 
941.847

уредувања

Прегледник