Разлика помеѓу преработките на „Минхенски масакр“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:MunichMassacrePlaque.jpg|thumb|260px|]]
'''Минхенскиот масакар''' се случил на 5 септември 1972 во Минхен, во текот на одржувањето на [[Летни олимписки игри - 1972|20. Летни олимписки игри]]. Група од 8 Палестинци поврзани со терористичкото движење [[Црниот септември]] влегла во Олимпиското село, при што киднапирале 11 израелски спортисти. Во текот на 18-часовната заложничка драма, во неуспешниот обид на германската полиција да ги ослободи заложниците, биле убиени сите заложници и петмина од грабнувачите. Од останатите грабнувачи, уште двајца биле убиени подоцна, веројатно од [[Мосад]], а единствениот преживеан се верува дека е Џамал Ал-Гашеи кој и денес живее скриен на непозната локација. По овој настан, целата израелска олимписка делегација ги напуштила игрите.
941.847

уредувања

Прегледник