Разлика помеѓу преработките на „Меркосур“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: os:Меркосур)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Меркосур''' или '''Меркосул''' (на [[шпански]]: Mercado Común del Sur или на [[англиски]]: Southern Common Market) е регионален трговски договор помеѓу [[Бразил]], [[Аргентина]], [[Уругвај]] и [[Парагвај]], формиран во [[1991]] со договорот од [[Асунсион]], кој подоцна претрпува амандмани во [[1994]] и станува Договорот од [[Оуро Прето]]. Целта на овој договор е да промовира слободна и константна размена на добра, луѓе и пари.
 
941.847

уредувања

Прегледник