Логички аргумент: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ca:Argument)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Кај [[логика]]та, '''аргумент''' представува обид за покажување на вистинитоста на едно [[тврдење]] наречено ''[[заклучок]]'', врз основа на вистинитоста на збир тврдења наречени ''[[исказ]]и''. Процесот на покажување на дедуктивното и индуктивното расудување му дава облик на [[аргумент]]от и подразбира некој вид на [[комуникација]], која може да биде дел од пишан [[текст]], [[говор]] или разговор.
 
941.847

уредувања

Прегледник