Разлика помеѓу преработките на „Концентрационен логор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (кат)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[слика:Auschwitz gate (tbertor1).jpg|thumb|[[Аушвиц]]]]
Првите знаци на масовно присилно преселување на народи е забележано од [[Асирци]]те. Тие го користеле овој метод за контролирање на своите територии. Стотици години подоцна се појавиле знаци за големи групи на народи, коишто биле собирани во големи затворенички логори. Историски [[нацизам|нацистичките]] концентрациони логори биле најсурови од сите.
941.847

уредувања

Прегледник