Разлика помеѓу преработките на „Комуникациски протокол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(форматирање, интервики, категорија, извор)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во областа на [[телекомуникација]]та, '''комуникациски протокол''' е збир од стандардни правила за претставување, сигнализација на податоците, проверка на идентитетот и откривање на грешки потребни за да се испрати информација преку [[комуникациски канал|комуникацискиот канал]]. Пример за едноставен комуникациски протокол за прилагодување на звукот е случај со [[радио диспачер]] за зборување на [[мобилна станица|мобилните станици]]. Комуникационите протоколи за дигиталните пресметувачки комуникациски мрежи наменети се функции со кои би се обезбедиле сигурни размени на податоци преку не совршени комуникациски канала. Комуникацискиот протокол во основа следи одредени правила така што системот би работел исправно.
 
941.847

уредувања

Прегледник