Разлика помеѓу преработките на „Комска азбука“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Коми-зиријанската''' или само '''комиската азбука''' е азбука што ја користи [[коми-зиријански јазик]]. Азбуката е базирана на стандардната [[кирилица]] со одредени модификации приспособени на фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
941.847

уредувања

Прегледник