Клод Моне: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: yi:קלאד מאנע)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:ClaudeMonet.jpg|right|frame|Клод Моне.]]
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) бил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Терминот [[Импресионизам]] доаѓа од насловот на неговата слика ''[[Импресија, изгрејсонце]]'', односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
941.847

уредувања

Прегледник