Разлика помеѓу преработките на „Катализатор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ar, bg, cy, en, es, hi, ia, id, io, qu, su, th, vi)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Никулец}}
'''Катализатор''' е секоја [[супстанција]] во [[хемија]]та која ги забрзува [[Хемиска реакција|хемиските реакции]], без притоа нејзиното количество при реакцијата да се измени. Хемиските реакции во кој учествува одреден катализатор се наречени реакции на [[катализа]]. Во случаи на [[хомогена катализа]], катализаторот стапува во реакција со еден од [[реактант]]ите (т.е. [[супстрат]]от) и со него образува [[меѓупродукт]]. Дури потоа меѓупродуктот стапува во заемно дејство со другите реактанти за на крајот да се образуваат [[Продукт (хемија)|продукти]]. При [[хетерогена катализа]], пак, честички од реактантите се [[Атсорпција|атсорбираат]] на површината на катализаторот, а потоа таму се случува [[елементарен акт на хемиска трансформација]].
941.847

уредувања

Прегледник