Жан Калвин: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: tl:John Calvin)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Portrait john calvin.jpg|thumb|right|Жан Калвин]]
'''[[Жан Калвин]]''' ({{роден на|10|јули|1509}} - {{роден во|22|мај|1564}}), верски [[реформатор]], основач на [[калвинистичка протестантска црква|калвинистичката протестантска црква]]. Протеран од Франција, заминал во Швајцарија и Женева ја претворил во град-црква. Тој вовел строги норми: ги намалил забавите и театарските претстави, забранил жените да носат обетки и свилен фустани итн. Иметите на манасирите ги конфискувал. Следбениците на Калвиновоото учење беа [[хугеноти]]те во [[Франција]], а во [[Англија]] - [[пуританизам|пуританците]]. Починал во [[Женева]], на [[27 мај]] [[1564]] година.
941.847

уредувања

Прегледник