Ерих Лудендорф: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ko:에리히 루덴도르프)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Bundesarchiv Bild 146-1987-127-09A, Paul von Hindenburg, Erich Ludendorff.jpg|thumb|right|Паул фон Хинденбург и Ерих Лудендорф]]
'''Ерих Фридрих Вилхелм Лудендорф''' ([[9 април]] [[1865]] - [[20 декември]] [[1937]], Туцинг, [[Баварија]], [[Германија]]) бил офицер во [[Германија|германската]] армија, генерал за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]] и, заедно со [[Паул фон Хинденбург]], еден од победниците во битката за Таненберг. По војната, во почетокот ги поддржувал [[Адолф Хитлер]] и [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]]. Бил ослободен од обвиненијата за неговата улога во неуспешниот [[државен удар]] на нацистите, познат како [[Хитлер-пуч|Хитлер-Лудендорф-пуч]]. Тогаш станал политички дезориентиран и се повлекол од јавниот живот истата година.
941.847

уредувања

Прегледник