Разлика помеѓу преработките на „Економска географија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(+кат.)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Економската географија''' е релативно млада научна географска Дисциплина. Нејзината појава и формирање е сврзано со развитокот на [[капитализам|капитализмот]]. Таа произлегла од потребата што подобро да се запознае природната средина во која живеат луѓето и да се стави во служба на [[општество]]то, поточно од потребата за претворање на природните во економски богатства.
 
941.847

уредувања

Прегледник