Едвард Џенер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: fa:ادوارد جنر)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Edward Jenner2.jpg|thumb|right|Едвард Џенер]]
'''Едвард Џенер''' ([[17 мај]] [[1749]] - [[26 јануари]] [[1823]]), англиски [[лекар]], пронаоѓач на [[вакцина]]та против [[големи сипаници]]. Дошол до сознание дека луѓето заразени со „кравјите сипаници“ не добиваат големи сипаници ниту за време на епидемијата и по две децении работење, во [[1796]] година ја пронашол вакцината која набрзо ширум светот е прифатена како заштита од смртоносните големи сипаници.
941.847

уредувања

Прегледник